Odchýlky a poruchy menštruačného cyklu II.

Metrorágia

Metrorágia – ide o krvácanie medzi dvoma menštruáciami. Príčiny – možný polyp tela maternice, submukózny myom, zhubný nádor, hormonálna porucha. Niekedy je možné krvácanie v období ovulácie, čo je však možné a fyziologické. Liečba spočíva v odstránení príčiny – jednak pri polype resp.myome hysteroskopicky s následnou kyretážou, pri hormonálnej dysfunkcii je liečba indikovaná hormonálnymi prípravkami.

Dysmenorea

Dysmenorea – ide o bolestivú menštruáciu, s celkovými príznakmi bolestivosti v podbrušku. Bolesti sa objavia tesne pred menštruáciou a zvyčajne v prvých 2-3 dňoch menštruačného krvácania. Bolesť môže vyžarovať do krížov, môže sa pridružiť zvracanie a úporné bolesti hlavy.

Ak sa dysmenorea objaví už pred prvým menštruačným krvácaním, vtedy hovoríme o dysmenoree 1. stupňa – príčinou môžu byť rôzne vývojové poruchy maternice, hormonálna nerovnováha, psychické poruchy, alebo nadmerná tvorba prostaglandínov maternice.

O sekundárnej dysmenmoree hovoríme vtedy, keď sa bolesti objavili neskôr od prvej menštruácie. Príčinou môžu byť rôzne zápalové ochorenia maternice, polypy, nádory, zúženie kanála krčka maternice, ednometrioza. Dysmenorea sa vyskytuje približne u 20 percent žien, liečba spočíva v zistení príčiny bolestí s následným odstránením tejto príčiny, samozrejmosťou sú analgetiká.

Amenorea

Amenorea – ide o chýbanie menštruácie. Rozdeľuje sa na primárnu – kedy žena nezačne vôbec menštruovať ani do 15 rokov jej života – príčinou môžu byť genetické problémy, chromozómové anomálie, možné vývojové anomálie v oblasti vnútorných pohlavných orgánov, hormonálne príčiny. O sekundárnej amenoree hovoríme vtedy, keď už žena menštruovala a z nejakej príčiny už nemenštruuje viac ako 3 mesiace.

Príčinou je možná veľká strata hmotnosti, zrasty v maternici po kyretáži, v tretine prípadov je príčinou porucha hormonálneho riadenia v hypotalame, centrálne nervové poruchy – stres, skúškové, zmena prostredia, pobyty v zahraničí so zmenou klímy, extrémna športová záťaž, užívanie nevhodných liekov – hlavne psychofarmák a v neposlednom rade – asi 20 percent môže byť príčinou zvýšený hormón prolaktin. Liečba spočíva predovšetkým v odstránení spomenutých príčin, aj keď sme ich nevymenovali všetky.

Postkoitálne krvácanie

Postkoitálne krvácanie – je to slabé krvácanie po pohlavnom styku – najčastejšou príčinou je zápal, lézia na krčku, možná rakovina krčka. Liečba spočíva v odstránení príčiny krvácania.