Antikoncepcia má svoje pozitíva, aj negatíva

Spoľahlivosť antikoncepcie – hodnotí sa tzv. Pearlovým indexom (PI). Je to číslo, ktoré vyjadruje počet neželaných tehotenstiev v priebehu jedného roka u 100 žien, ktoré používali rovnakú konkrétnu antikoncepčnú metódu.

Možnosti antikoncepcie

Úplná sexuálna abstinencia

– tento spôsob nesie so sebou vysoké riziko sexuálnej frustrácie, preto nejde v pravom zmysle slova o antikoncepciu – PI 100

Nehormonálna antikoncepcia

– kondóm – je to jediná antikoncepčná metóda, ktorá chráni pred pohlavne prenosnými chorobami   PI 2-12,

– pesar – diafragma – je to klobúčik s priemerom 6-10 cm, ktorý sa zavedie do pošvy pred pohlavným stykom – obyčajne sa odporúča jeho kombinácia  so spermicídnymi prípravkami   PI  2-15,

– vnútromaternicové teliesko – Dana – zavádza sa do maternice, kde zabraňuje uhniezdeniu vajíčka. Niektoré typu sú medené, iné vylučujú do dutiny maternice hormón  PI 0,8-3,

– spermicídne prípravky – je to tzv. chemická antikoncepcia. Sú to látky vo forme čapíkov, krémov alebo peny ktoré sa aplikátorom zavedú do pošvy 5 minút pred pohlavným stykom. Odporúča sa ich kombinácia s kondómom  PI 3-21.

– metóda plodných a neplodných dní – PI 24

– prerušovaný pohlavný styk  PI 23

– sterilizácia ženy  PI 0,4

– sterilizácia muža PI 0,15

Hormonálna antikoncepcia

– patrí medzi najspoľahlivejšie formy ochrany pred neželaným otehotnením. V súčasnosti patrí medzi najpoužívanejšie metódy antikoncepcie. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že ak sa užívajú ženské hormóny v podobe hormonálnej antikoncepcie, ich prirodzená tvorba v organizme je potlačená a v tele ženy sa prestanú produkovať hormóny potrebné na dozrievanie vajíčka. Nedochádza teda k ovulácii.

Výhody hormonálnej antikoncepcie, okrem zabránenia neželaného tehotenstva, sú pravidelná a slabšia menštruácia, zmiernenie premenštruačného syndrómu, odstránenie bolestí pri menštruácii.

Niektoré prípravky pôsobia proti akné, proti tvorbe cýst, hormonálna antikoncepcia znižuje riziko rakoviny vaječníkov a výskyt mimomaternicového tehotenstva.

Tabletky by sa mali užívať pravidelne, nežiaduce tehotenstvo býva zvyčajne spojené s chybou v užívaní, resp. pri zabudnutí užitia tabletky a nie v zlyhaní antikoncepčnej metódy.

– hormonálna náplasť je kombinovaná antikoncepcia, pri ktorej sa hormóny vstrebávajú do krvi cez kožu,

– vaginálny krúžok sa vkladá do pošvy a z neho sa uvoľňujú hormóny cez stenu pošvy do krvi,

– postkoitálna antikoncepcia sa užíva do 72 hodín od pohlavného styku. Je určená pre akútne prípady, nie pre dlhodobejšie užívanie, čím skôr sa po styku užije tým je účinnejšia

Pearlov index pri hormonálnej antikoncepcii je 0,1 – 3

  Subscribe  
Najnovšie Najstaršie
Notify of
M
Hosť

Dobry den, pan doktor. Mam tyzden pred porodom. Pred dvoma rokmi mi na neurol.ambulancii diagnostikovali Tetaniu. Pri konzultacii s lekarmi mi bolo odporucane pouvazovat nad epiduralom hlavne z toho dovodu, aby som sa nevydychala. Neviem sa rozhodnut. Viete mi, prosim v tomto poradit.


Prístup k odpovedi na otázku je spoplatnený. Pre viac informácií kliknite na položku Info o platbe.