Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo – ektopická gravidita – je stav uloženia plodu mimo maternice, vo väčšine prípadov – až 95 percent – vo vajcovode. V malom percente je možné uchytenie tehotenstva vo vaječníku, v brušnej dutine, alebo v hrdle maternice.

Keďže len v maternici sú vytvorené podmienky pre rast plodu, často krát – hlavne pri neskorej diagnostike – môže toto mimomaternicové tehotenstvo ohroziť život pacientky.

Mimomaternicové tehotenstvo je pomerne vzácne, vyskytuje sa asi v 1-2 percente prípadov a ako sme už spomenuli, je tento stav spojený s veľkým rizikom tak pre matku, ako aj pre plod. Plod odumiera dôsledkom nedostatočných podmienok pre jeho vývoj, pre matku je tento stav kritický vtedy, keď praskne vajcovod a nastane masívne krvácanie do dutiny brušnej.

Príčiny mimomaternicového tehotenstva

Medzi časté príčiny mimomaternicového tehotenstva sú zápaly v panve – najčastejšie spôsobené Chlamydia trachomatis, vrodené vývojové chyby vajcovodu alebo maternice. V týchto prípadoch je vajcovod zúžený a nie je možný prechod oplodneného vajíčka do maternice.

V niektorých prípadoch sa môže mimomaternicové tehotenstvo vyskytnúť aj v prípadoch asistovanej reprodukcie – čiže umelého oplodnenia, keď je vajíčko vložené do maternice, ale pohybom sa presunie mimo jej dutinu.

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

Prvým príznakom je vynechanie menštruácie – podobne ako pri tehotenstve klasickom. Môžu sa objaviť ranné nevoľnosti, zvracanie. Obvykle sa pridruží mierna bolesť v podbrušku, ktorá sa môže stupňovať.

Ak dôjde k prasknutiu vajcovodu  pridruží sa okrem úpornej bolesti v podbrušku  bledosť, šok.

Diagnostika mimomaternicového tehotenstva

Hneď po vynechaní menštruácie je potrebná návšteva gynekológa. Ten spraví anamnézu, vyšetrenie, vrátane sono vyšetrenia, odberu krvi na tehotenstvo  HCG, ktoré pri nejasnom náleze treba zopakovať a tak sledovať jeho hladiny.

Liečba mimomaternicového tehotenstva

Liečba spočíva od daného klinického stavu pacientky, od vývojového štádia a od stupňa poškodenia vajcovodu, resp. orgánu, kde sa tehotenstvo uchytilo. Ak sa mimomaternicové tehotenstvo zistí včas, je možná aj medikamentózna liečba, pri ktorej musí byť pacientka hospitalizovaná.

Vplyvom lieku sa môže za sledovania titrov HCG, tehotenstvo aj vstrebať. Ďalším riešením je už len operačná liečba, v dnešnej dobe sa jedná najčastejšie o laparoskopickú operáciu buď s odstránením len zárodku, alebo v neposlednom rade s odstránením vajcovodu.