Odchýlky a poruchy menštruačného cyklu I.

Menštruácia je riadená rôznymi činiteľmi – ako hypotalamus, mozgová kôra, vnútorné a vonkajšie prostredie. Keď sa jeden z týchto reťazcov poruší – príčin môže byť viac – dochádza k poruchám menštruačného krvácania s odchýlkami a poruchami.

Menorágia

Menorágia – ide o predĺžené menštruačné krvácanie, ktoré býva zvyčajne viac ako 10 dní. Býva často spojené so silným krvácaním  tzv. hypermenoreou, o ktorej si povieme v ďalšom príspevku.

Predĺžené menštruačné krvácanie môže byť spôsobené genitálne organickými chorobami ako sú myomy, polypy. Ďalšou možnou príčinou sú poruchy zrážania krvi, vysoky krvný tlak, choroby srdca, obličiek, hormonálne príčiny. Pacient trpí s touto poruchou anémiou, celkovou slabosťou a únavou.

Liečba – ak je známa organická príčina – myom, polyp – liečba spočíva v odstránení tejto príčiny, ak sa príčina nenájde, liečba spočíva v užívaní hormonálnych prípravkov. V istých prípadoch je možná kyretáž dutiny maternice za účelom zistenia možnej príčiny krvácania. V neposlednom rade je možné operačné odstránenie maternice.

Hypermenorea

Hypermenorea – ide o nadmerné a silné menštruačné krvácanie pri ktorom pacientka spotrebuje viac ako 20 vložiek denne. Príčiny sú takmer identické ako pri menoragii. Liečba taktiež identická. Tieto dve formy poruchy menštruačného krvácania úzko spolu súvisia.

Hypomenorea

Hypomenorea – slabé krvácanie – tzv. špinenie – spotreba vložiek je menej ako 2 denne, toto krvácanie trvá maximálne 2 dni. Príčinou môže byť nedostatočná činnosť vaječníkov, rôzne vývojové anomálie, stav po kyretáži dutiny maternice, psychické a hormonálne príčiny, u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.

Liečba – táto porucha si zvyčajne nevyžaduje žiadnu liečbu. Iba v prípade, ak je hypomenorea spojená s nedostatočnou činnosťou vaječníkov a následnou sterilitou.

Oligomenorea

Oligomenorea – zriedkavá menštruácia. Cyklus je predĺžený na viac ako 35 dní. Najčastejšou príčinou je nedostatočná činnosť vaječníkov – tým pádom chýbanie ovulácie. Ďalšou možnou príčinou sú rôzne endokrinné poruchy.

Liečba spočíva v užívaní hormonálnych prípravkov.

Polymenorea

Polymenorea – časté menštruačné krvácanie cyklus je skrátený na menej ako 23 dní. Príčinou sú tiež poruchy vaječníkov, pacientky sú anemické, slabé, malátne. Liečba spočíva v hormonálnej substitúcii.

Subscribe
Notify of

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

13 Comments
Najnovšie
Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
19irenka03
19irenka03
8. decembra 2022 00:39

Dobrý večer prajem Pán doktor ja mám na vás veľkú prosbu som vaša pacientka som v zahraničí a potrebujem sa objednať ku vám. Na Slovensku budem od 18.12.2022 Do 2.1.2023 mohla by som vás poprosiť nejaký termín. Veľmi pekne vopred ďakujem.

19irenka03
19irenka03
10. decembra 2022 00:13

Irena Verónyová 8453198303 ďakujem

19irenka03
19irenka03
10. decembra 2022 00:16

Áno preventívka ďakujem.

19irenka03
19irenka03
14. decembra 2022 17:29

Ďakujem vám veľmi krásne

Mirka123
Mirka123
18. februára 2021 12:58

dobrý deň ,chcem sa opýtať že ak užívam kôli reumatoidnej artitide metotrexat a užívam hormonálnu antikoncepciu či znižuje jej účinok a či je potrebné chrániť sa aj inak antikoncepciu užívam pravidelne už viac ako rok a podstivo .ďakujem za odpoveď

Mirka123
Mirka123
19. februára 2021 12:43

Ďakujem ,ja už dieťa mám ,mám 30 rokov a bála som sa neplánovaneho otehotnenia počas užívania metotrexatu užívam aj flugalin a aulin ,preto ma zaujímalo či sa pri styku aj napriek antikoncepcii je potrebné ešte chrániť .ďakujem

Maria-Lubica
Maria-Lubica
4. januára 2020 00:18

Dobry vecer, chcem sa spytat, ci je mozne liecit po 70-tke vyrazny ubytok svalstva a navaly hormonalnou liecbou. Ide o svokru a doposial taku liecbu nebrala. Iny lekari ju odporucaju na gynekologa, ale gynekolog jej tvrdi, ze v jej veku sa uz hormonalna liecba neindikuje. Ako dalej postupovat? Samozrejme si uvedomuje, ze pripadna indikacia hormonov si vyzaduje vysetrenie. Je vsak vek naozaj kriterium pre odmietnutie od lekara?
Dakujem