Zápal vajcovodov, vaječníkov – adnexitída

Pod pojmom adnexitída rozumieme zápal vajcovodov a vaječníkov.

Vajcovody sú trubice, ktoré vychádzajú po stranách maternice a svojim voľným, koncom – ampulárnym ústím – tesne priliehajú k vaječníkom, odkiaľ preberajú vajíčko, ktoré transportujú do maternice. Oplodnenie vajíčka nasleduje už vo vajcovode.

Samostatný zápal vajcovodu sa označuje ako salpingitída, samostatný zápal vaječníka -oophoritída. Izolovaný zápal vaječníka sa takmer nikdy nevyskytuje samostatne, ale takmer vždy spolu so zápalom vajcovodu. Môžeme teda povedať, že adnexitída býva veľmi častou príčinou ženskej neplodnosti

Pôvodca ochorenia zápalu vajcovodov a vaječníkov

Najčastejšie je infekcia spôsobená baktériami, oveľa zriedkavejšie vírusmi. Jedna tretina zápalov je spôsobená gonokokmi – pôvodcami kvapavky, ako infekcie spôsobená Chlamdiou trachomatis. Vo väčšine prípadov ide o zmiešané infekcie, ktoré  sú spôsobené stafylokokmi, streptokokmi, klostrídiami a v neposlednom rade aj baktériami – tzv. anaeróbnymi – ktoré žijú bez kyslíka

Prenos ochorenia zápalu vajcovodov a vaječníkov

Sú dva spôsoby šírenia sa infekcie:

1- vzostupná forma-  tzv. ascendentná, kedy sa infekcia na adnexa prenesie z pošvy cez maternicu až k vajcovodom – najčastejšie pohlavným stykom. Pôvodcovia nákazy sa vyskytujú v pošve a sú prekročené prirodzené bariéry organizmu ako napr. menštruačné krvácanie, stav po pôrode, po potrate, zákroky na krčku materničnom.

2- zostupná forma – kedy sa infekcia prenesie z okolitých zapálených orgánov na adnexa- najčastejšie zo zapáleného slepého čreva.

Príznaky

Najčastejším príznakom je stupňujúca sa bolesť v podbrušku, kŕče v bruchu, bolestivý sexuálny styk, zvýšená teplota, únava, nevoľnosť. Veľmi častý je hnisavý výtok z pošvy, výtok je zvyčajne zelenkastý alebo žltý. Niekedy môže byť mimomenštruačné krvácanie, resp. bolestivá menštruácia.

Diagnostika zápalu vajcovodov a vaječníkov

Diagnózu musí určiť gynekológ na základe komplexného vyšetrenia. Palpačné vyšetrenie je bolestivé, maternica môže byť presiaknutá a bolestivá, je potrebný laboratórny skríning, odber sterov z pošvy na kultivačné vyšetrenie, sonografia, pri chronickej adnexitíde je možné laparoskopické vyšetrenie s možnosťou rozrušenie zrastov.

Liečba zápalu vajcovodov a vaječníkov

Ak sa potvrdí podozrenie na zápal, metódou prvej voľby je liečba antibiotikami. Okrem antibiotík sa užívajú lieky, ktoré pôsobia protizápalovo a proti bolesti. Niekedy ja dobrá aplikácia chladu – vrecúško s ľadom na podbruško.

Pacientky v akútnom štádiu by mali dodržiavať prísny kľud na lôžku, príjem dostatočného množstva tekutín, v neposlednom rade je niekedy nutná operačná liečba, kedy sa infekcia ohraničí a vytvorí sa tzv. tuboovariálny abscses, čo znamená nahromadenie hnisu v oblasti adnex.

Komplikácie

Najčastejšou komplikáciou je sterilita, ak sa  zápal rozšíri aj na susedné orgány, napr. na pobrušnicu – môže nastať aj črevná nepriechodnosť  tzv. ileus. Ak ochorenie prejde do chronického štádia, pacientky pociťujú dlhodobo bolesti v podbrušku.

Subscribe
Notify of

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments